Dlaczego próbujemy innym ludziom udowodnić swoją wartość?
Tworzenie własnej życiowej historii i szczere polubienie siebie takimi jakimi jesteśmy wymagają od nas wielkiej odwagi oraz zaufania do samego siebie.
Wejście w proces samopoznania nie jest proste. Świadome podjęcie decyzji, by w niego wejść jest jeszcze trudniejsze. Dlaczego? Ponieważ bardzo często wiąże się to z koniecznością odkrycia i nazwania tego co dla nas niewygodne i o czym wolelibyśmy zapomnieć, a co jest w nas w postaci ograniczających przekonań na swój własny temat. Ponadto szczere poznanie siebie wymaga od nas zdjęcia wielu masek, które zakładamy pełniąc różne role w naszym codziennym życiu. Inna maska na wyjście do pracy, inna na spotkanie ze znajomymi i jeszcze inna, kiedy próbujemy być idealną żoną, partnerką, matką, córką lub perfekcyjnym mężem, ojcem, chłopakiem czy synem. To wszystko sprawia, że bardzo często uciekamy zazwyczaj nieświadomie od tego co stanowi istotę naszego życia, a mianowicie od odkrycia tego kim tak naprawdę jesteśmy, co nam daje prawdziwą radość i poczucie spełnienia.
Odkrycie sensu swojego istnienia jest konieczne, jeśli chcemy w pełni i w prawdzie doświadczać każdej chwili mając realny wpływ na to jak ona wygląda.
Warto sobie dodatkowo uzmysłowić, że brak znajomości samej/ samego siebie bardzo często sprawia, że patrzymy na nas samych oczami innych ludzi. Co więcej przyjmujemy ich często subiektywną ocenę na swój własny temat za jedyną słuszną prawdę nie sprawdzając jak jest faktycznie. Takie zachowania są wynikiem mocno zakorzenionych w nas lęków przed odrzuceniem i przed oceną, ale również lęku przed świadomym przejęciem odpowiedzialności za własne życie. To z kolei jest ściśle powiązane z zaniżonym poczuciem własnej wartości oraz niskim poziomem samoakceptacji i wiary we własne możliwości – co za tym idzie brakiem poczucia sprawczości.
Niestety to prowadzi nas do miejsca, w którym na siłę próbujemy udowodnić swoją wartość żyjąc według oczekiwań, jakie mają w stosunku do nas inni ludzie. To z kolei nieuchronnie wiedzie nas w ślepy zaułek, w którym wielu z nas tkwi biernie latami. Nieubłagany upływ czasu sprawia, że przyzwyczajamy się do takiego stanu rzeczy. Poczucie osamotnienia i rodząca się w nas bezsilność z kolei sprawia, że nie widzimy innej możliwości dla siebie i poddajemy się bardzo często żyjąc tym samym nie swoim życiem. Zazwyczaj wtedy nasze potrzeby i pragnienia schodzą na dalszy plan, a my nieświadomie realizujemy cudze cele, pragnienia czy marzenia ZAMIAST WŁASNYCH.
Otwarcie się na proces zwiększania samoświadomości, czyli systematycznego zdobywania wiedzy na swój własny temat prowadzi do życia w zgodzie ze samą/ samym sobą, co jest niezbędne, jeśli chcemy, aby ugruntowały się w nas dobre, czyli wspierające nasz rozwój przekonania dotyczące nas samych – co za tym idzie, abyśmy uwierzyli, że jesteśmy wystarczająco dobrzy tacy jacy jesteśmy. Praca nad samoświadomością pozwala uzmysłowić sobie, że każdy z nas ma mocne strony, na które składają się nasze wyjątkowe cechy osobowości, talenty i zdolności oraz słabe strony, nad którymi zawsze możemy popracować i rozwijać pod warunkiem, że je zidentyfikujemy i nazwiemy.
Życie w zgodzie ze sobą, to życie w harmonii ze swoimi życiowymi wartościami, które również warto odkryć, gdyż to właśnie one są dla nas drogowskazem przy podejmowaniu ważnych decyzji czy dokonywaniu trudnych wyborów. Jeśli nie wiemy co jest dla nas tak naprawdę istotne, jeśli nie zdajemy sobie sprawy jakie są nasze potrzeby, oczekiwania, pragnienia to prędzej niż później zaczniemy szukać tego u innych i adaptować je do naszego życia, co w konsekwencji sprawi, że tak naprawdę oddalimy się od samych siebie i tego co nam w sercu gra. Taka reaktywna postawa do życia może spowodować, że albo wejdziemy w rolę ofiary biernie poddając się temu co inni uważają, że jest dla nas najlepsze lub nasze życie będzie pełne frustracji, gniewu, rozczarowania oraz poczucia winy, co oczywiście jest prostą drogą do bycia nieszczęśliwym i niespełnionym człowiekiem. A przecież nikt z nas tego nie chce.
Bardzo Ci dziękuję za Twój czas i uwagę oraz gorąco zachęcam do zadawania pytań i komentowania. Z ogromną przyjemnością na nie odpowiem. :))))
Już dziś również serdecznie Cię zapraszam do dołączenia do grupy oraz profili na social mediach #akademiaemocji_beztabu
GRUPA NA FB AKADEMIA EMOCJI BEZ TABU
Uściski Beata 🙂