
Trudne emocje – poznaj najczęściej stosowane MECHANIZMY OBRONNE – Część 1
Doświadczanie trudnych emocji jest nieodłączną częścią życia człowieka. Każdy z nas na swojej drodze życiowej napotyka na przeszkody, problemy czy wyzwania z którymi musi sobie poradzić. Nieoczekiwane zdarzenia losowe takie jak np.: ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby, nagła utrata pracy czy mienia, wypadek samochodowy, zdrada czy rozpad związku lub innej ważnej dla nas relacji wpisują się w naturalny proces naszego istnienia zwany życiem. Nikt z nas nie ma ciągłego pecha, na nikim nie mści się los. Czasami po prostu mamy pod górkę, czasami wyrasta przed nami góra, która wydaje nam się nie do pokonania, a czasami idziemy doliną spokoju i równowagi. Tak było, jest i będzie.
Są również wydarzenia i procesy, z którymi trudno nam się pogodzić i je zaakceptować jako coś zupełnie naturalnego i nierozerwalnie związanego z naszym rozwojem oraz z ciągłą zmianą otaczającej nas rzeczywistości. Możemy do nich zaliczyć:
- wejście w dorosłość i przejęcie odpowiedzialności za swoje życie,
- opuszczenie gniazda rodzinnego przez nasze dzieci,
- przejście na zasłużoną emeryturę,
- rozwój technologiczny, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami zarazem,
- proces starzenia trwający nieprzerwanie od momentu osiągnięcia biologicznej dojrzałości.
Warto sobie uświadomić, że nie ma dwóch takich samych dni, nie ma dwóch identycznych chwil w naszym życiu – co za tym idzie można wnioskować, że Ja, czy Ty z dzisiaj różni od tego Ja z wczoraj.
Niestety to wszystko, o czym jest mowa powyżej sprawia, że możemy doświadczać negatywnych emocji, z którym nie umiemy sobie poradzić, bo nie wiemy jak. Dlaczego? Ponieważ nikt nas tego nie uczy. Jako dzieci, czy dojrzewające nastolatki nie otrzymujemy podstawowej wiedzy na temat emocji i sposobów radzenia z nimi. Co istotniejsze cały czas swoje żniwo zbiera bardzo ograniczające przekonanie, że mówienie o własnych uczuciach jest czymś nie na miejscu lub wręcz oznacza naszą słabość.
Co więcej archaiczny, nieprzystosowany do dzisiejszego świata system edukacji stawia na uczenie się na pamięć, zamiast na zrozumienie danego tematu i logiczne zastosowanie go w praktyce. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że wiedza, którą otrzymujemy ma coraz mniej wspólnego z naszymi potrzebami i wymaganiami dzisiejszego świata. Mówiąc najprościej obecna edukacja na poziomie podstawowym i szkolnym w wielu obszarach straciła swoją przydatność – co za tym idzie datę ważności.
Ponadto panuje przekonanie, że poziom naszego IQ cały czas jest istotniejszy od poziomu naszej Inteligencji Emocjonalnej (EQ), co jest moim zdaniem dużym błędem. Dlaczego? Ponieważ samo posiadanie wiedzy nie oznacza, że osiągniemy w życiu sukces, że zrealizujemy swoje cele, plany i marzenia. Potrzebujemy do tego równowagi emocjonalnej, wewnętrznego spokoju i kompetencji emocjonalnych związanych ze świadomym zarządzaniem własnymi emocjami i rozumieniem uczuć innych ludzi: naszych bliskich, naszych przyjaciół i kolegów, naszych współpracowników i partnerów biznesowych. Prowadzone badania pokazują, że na sukces i szczęście człowieka w takim samym stopniu wpływa iloraz inteligencji, co i poziom wyuczonej inteligencji emocjonalnej. Więcej na ten temat opowiadam w filmiku edukacyjnym, który znajdziesz na moim kanale YouTube (link)
Konsekwencjami takiego stanu rzeczy jest to, że coraz więcej z nas ma problemy ze zdrowiem psychicznym, coraz więcej z nas doświadcza kryzysów emocjonalnych i coraz więcej z nas żyje w permanentnym stresie i napięciu co skutkuje tym, że w sposób nieświadomy zaczynamy uciekać od bólu emocjonalnego stosując mechanizmy obronne, które choć na chwile sprawiają, że czujemy się pozornie lepiej.
Bardzo Ci dziękuję za Twój czas i uwagę oraz gorąco zachęcam do zadawania pytań i komentowania. Z ogromną przyjemnością na nie odpowiem. :))))
Już dziś również serdecznie Cię zapraszam do dołączenia do grupy oraz profili na social mediach #akademiaemocji_beztabu
GRUPA NA FB AKADEMIA EMOCJI BEZ TABU
Uściski Beata 🙂