Lęk przed opinią innych ludzi – zajrzyj mu prosto w oczy! – Beata Rybak – Kreacja Consulting

Lęk przed opinią innych ludzi – zajrzyj mu prosto w oczy!

 • Ile naszych celów, planów pozostaje w sferze niezrealizowanych marzeń tylko dlatego, że obawiamy się tego co pomyślą lub powiedzą o nas inni ludzie często zupełnie nam obcy?
 • Jak często rezygnujemy z dokonania dobrej dla nas zmiany w życiu osobistym bądź zawodowym, gdyż boimy się krytyki i oceny świata zewnętrznego.
 • Dlaczego tak wielu z nas karmi się przekonaniem, że to, co myślą, czy mówią inni ludzie na nasz temat, na temat tego co robimy lub chcielibyśmy zrobić jest ważniejsze od naszych pragnień i potrzeb?

Warto się nad tym zastanowić głębiej, ponieważ lęk przed opinią innych ludzi jest jednym z głównych lęków, któremu  pozwalamy rosnąć do olbrzymich rozmiarów często zupełnie bezpodstawnie i nieświadomie. Dowodem na to jest wynajdowanie przez nas tysiące powodów, wymówek, by nie podejmować konkretnych działań tylko po to, by z kolei nie narazić się na osąd ze strony innych. Do czego nas to prowadzi? Umacnia się w nas w mojej opinii błędne przekonanie, że inni ludzie wiedzą od nas lepiej co jest dla nas ważne, czego pragniemy, jakie są nasze oczekiwania i najważniejsze co nam daje radość i poczucie spełnienia. Z mojego doświadczenia zawodowego i osobistego wiem, że nikt, powtarzam nikt tego nie wie od nas lepiej. Im szybciej to zrozumiemy i zaakceptujemy, tym prędzej zaczniemy świadomie i odpowiedzialnie przejmować kontrolę nad własnym życiem i nie pozwalać by to inni decydowali o tym jak ma ono wyglądać. Wyznaczenie granic ingerencji innych osób jest w tym przypadku kluczowe dla rozwoju naszej osobowości jako niezależnej i samodzielnie myślącej jednostki w pełni stanowiącej o sobie. Co ważniejsze przekłada się to na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Krótko rzecz ujmując ma to swoje odzwierciedlenie w ogólnym dobrostanie i poczuciu sensu życia każdego człowieka.

 

RODZICE I WYCHOWANIE

Błędne jest również moim zdaniem założenie, że ludzie z naszego najbliższego otoczenia, np. rodzice, z uwagi na więzy krwi czy swoje doświadczenie życiowe  jak to się powszechnie utarło mają prawo decydować, czy wręcz narzucać nam swój punkt widzenia na temat tego jak ma wyglądać nasze życie. Piszę o tym jako rodzić dziś dwójki dorosłych dzieci, który wie jak trudnym, ale równocześnie wspaniałym wyzwaniem jest wychowanie dzieci. Dlatego też w moim przekonaniu rolą rodzica jest między innymi pokazanie dziecku możliwości, z których może skorzystać. A jak wiemy obecnie świat oferuje ich całe spektrum.  Co więcej, uważam, że zamiast wrzucać dzieci w utarte, powszechnie społecznie akceptowalne tory warto nauczyć ich samodzielnego myślenia i wesprzeć w odkrywaniu własnego potencjału. Dlaczego? Dzięki temu uchronimy je w życiu dorosłym przed problemami związanymi z:

 • podejmowaniem samodzielnych decyzji,
 • dokonywaniem właściwych dla siebie wyborów,
 • odpowiedzialnym kierowaniem własnym życiem,
 • budowaniem zdrowych, opartych na wzajemnym szacunku relacji,
 • efektywnym radzeniem sobie z problemami i wyzwaniami, które są nieodłączną częścią życia każdego z nas.

WAŻNE!

Psychologia rozwoju osobowości człowieka pokazuje jasno i wyraźnie, że to, czego potrzebujemy najbardziej jako dzieci i nastolatki od naszych opiekunów prawnych to wsparcia, poczucia bezpieczeństwo, zaufania i co najważniejsze dania możliwości dokonywania własnych wyborów. Dzięki temu lęk przed opinią czy krytyką innych ludzi nawet się w nas nie urodzi i nigdy nie dojdzie do głosu odbierając nam sposobność ciszenia się życiem, jakiego dla siebie pragniemy.

 

ŹRÓDŁO LĘKU 

Zatem źródło lęku przed opinią innych ludzi jest bardzo często związane z naszym wychowaniem. Jest rezultatem życiowych doświadczeń, które mówią nam, że potrzebujemy, aby nas prowadzono za rękę, bo sami sobie nie poradzimy. Jeśli taki przekaz jest nam (dzieciom, nastolatkom) niejako wgrywany do umysłu to zaczynamy w niego bezwiednie wierzyć. Bezpośrednim skutkiem takiej narracji jest to, że przyjmujemy reaktywną postawę do życia – co za tym idzie biernie reagujemy na to co przynosi nam każdy dzień, zamiast aktywnie decydować o tym jak ma on wyglądać. Często też, zamiast realizować własne cele, spełniamy zachcianki innych ludzi zaspakajając ich ambicje. Niestety stoi za tym wiele nieaktualnych stereotypów, poglądów na temat wychowania młodego człowieka. Warto sobie uzmysłowić, że nie zawsze to, co kiedyś z jakichś powodów się sprawdzało w tej kwestii, dziś nadal jest aktualne.

 

SPÓJRZ MU PROSTO W OCZY

Jeśli jesteś osobą, która boryka się z tym właśnie lękiem to zastanów się po pierwsze, czy oby to jest na pewno Twój lęk. Daj sobie czas i postaraj się dotrzeć do jego źródła. Gdy zrozumiesz, że on nie ma zupełnie żadnych podstaw do istnienia to postaraj się pomału krok za krokiem przestać go dokarmiać poprzez nic niewnoszące do Twojego życia myślenie typu co powiedzą inni, gdy postanowię zrobić to czy tamto. Serio to nie jest ważne, jeśli nie robisz nikomu swoim działaniem krzywdy psychicznej i/lub fizycznej. Istotne jest to czego Ty chcesz dla siebie. Pamiętaj osoby, dla których jesteś naprawdę ważna/ ważny zrozumieją to! A nawet jeśli Cię nie wesprą z powodu swoich osobistych rozterek,  uwierz mi, że sam fakt, że nie będą Ci przeszkadzać w Twoich dążeniach to już jest bardzo dużo. Choć życzę Ci oczywiście, żeby było inaczej, bo gdy nasi bliscy nam kibicują jest zdecydowanie łatwiej. Ale to nie jest wymóg do realizacji Twoich marzeń. Determinacja i wiara we własne możliwości oraz podejmowanie działań stanowi przede wszystkim o powodzeniu realizacji naszych celów i planów.

 

Czy to oznacza, że masz nie słuchać innych ludzi?

Wręcz przeciwnie. Wsłuchuj się w to, co mają do powiedzenia, bo bardzo często chcą nam przekazać coś wartościowego. Zatem słuchaj, analizuj i wyciągaj wnioski. Zdobywaj tę często za darmo przekazywaną wiedze popartą niejednokrotnie bezcennym doświadczeniem życiowym. Ale ostateczne wybory i decyzje podejmuj w zgodzie z tym co Ci mówi nie tylko rozum, ale i serce, czyli Twoje emocje. To połączenie pozwoli Ci zauważać Twoje potrzeby. Nauczysz się lepiej rozumieć to czego dla siebie pragniesz, bo emocje takie radość, satysfakcja czy wręcz ekscytacja będą dla Ciebie najlepszym drogowskazem. One Ci powiedzą TO JEST WŁAŚNIE TO! To jest ta droga, to jest ta praca, to jest ten chłopak czy ta dziewczyna, z którym chcę dalej iść przez życie itd. Nie pozwól by lęk przed opinią czy krytyką innych ludzi odebrał Ci szanse na spełnione życie. Tymczasem bardzo Ci dziękuję za Twój czas i uwagę oraz gorąco zachęcam do zadawania pytań i komentowania. Z ogromną przyjemnością na nie odpowiem. :))))

Już dziś również serdecznie Cię zapraszam do dołączenia do profili na social mediach #akademiaemocji_beztabu

FACEBOOK

@akademiaemocjibeztabu

INSTAGRAM

@akademiaemocji_beztabu

GRUPA NA FB AKADEMIA EMOCJI BEZ TABU

Uściski Beata 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz prezenty, który specjalnie dla Ciebie przygotowałam!

Wiedza, którą Ci przekazuje będzie miała ogromny wpływ na każdy aspekt i obszar Twojego życia, jeśli tylko rzetelnie się z nią zapoznasz i konsekwentnie wcielisz w życie pomoże Ci w skuteczny i efektywny sposób:

 • Zwiększyć pewność siebie i wiarę we własną sprawczość;
 • Uzyskać więcej wolnego czasu dla siebie i bliskich Ci ludzi;
 • Skutecznie poszerzać zakres kompetencji;
 • Przekuć słabe strony w potencjał do rozwoju;
 • Zmienić ograniczające przekonania na wspierające;
 • Efektywniej działać w każdym obszarze życia;
 • Zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne;

ŻYCIE DAJE CI NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI – WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ I CHCIEĆ

ZMIEŃ JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA – ZACZNIJ OD SIEBIE! – Beata Rybak

POWODZENIA!!!