TRUDNE EMOCJE – CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ? – Beata Rybak – Kreacja Consulting

TRUDNE EMOCJE – CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ?

Na początku wyjaśnijmy sobie, że podział na trudne i łatwe emocje czy też pozytywne lub negatywne jest kwestią umowną. Stosuje się go w celu lepszego zrozumienia tego wszystkiego, co się z nami dzieje, gdy doświadczamy emocji w szczególności tych, które wywołują w nas dyskomfort psychiczny czy fizyczny. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia osobiste oraz zawodowe nie mam żadnych wątpliwości, że każda emocja, jaką odczuwamy pojawia się w jakimś celu i co istotniejsze ma nam coś ważnego do przekazania. Takie podejście do tematu pozwala na lepsze zrozumienie odczuwanych emocji, które mogą trwać bardzo krótko lub długo, gdy przerodzą się w trwałe uczucia. Wszystko zależy od nas, od naszego nastawienia i reakcji na pojawiającą się emocję, a dokładniej rzecz ujmując od rangi (stopnia ważności), jaką nadamy danej emocji. To do nas należy ostateczna decyzja, czy to, co odczuwamy jest ważne i ma na nas wpływ, czy też nie. Przykład z życia wzięty: nikogo nie możemy zmusić by nas pokochał, jeśli tego nie zechce. Dlatego też zrozumienie własnych emocji – co za tym idzie świadome rozpoznawanie i nazywanie ich oraz co najważniejsze wyrażanie bez wstydu czy zażenowania jest kluczowe dla naszego ogólnego dobrostanu. Tyle tytułem wstępu, który myślę, że jest ważny w kontekście uzmysłowienia sobie, że nie ma złych ani dobrych emocji.

 

TRUDNE EMOCJE

Skąd wiemy, że pojawiająca się emocja należy do grupy tzw. trudnych czy negatywnych? Mówią nam o tym różnego rodzaju symptomy, jakie zaczynamy odczuwać w naszym organizmie. Przyjrzyjmy się temu bliżej! Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawia się stopniowo narastający niepokój i podenerwowanie. Poziom stresu zaczyna sukcesywnie rosnąć. Zmienia się nasze zachowanie oraz reakcje na to co się wokół nas dzieje. Zmianie ulega także sposób mówienia i ton naszego głosu. Często zdarza się również tak, że milkniemy, bo nie jesteśmy w stanie z siebie wydusić ani słowa.

 

Jakie emocję mogą nam wówczas towarzyszyć? Nazwijmy je!

  • Możemy odczuwać złość, gniew, irytację, frustrację, rozdrażnienie, zazdrość co z jednej strony skutecznie zaburza nasz wewnętrzny spokój i zakłóca równowagę emocjonalną, z drugiej strony zaś może skutkować tym, że jesteśmy bardziej, impulsywni, porywczy czy chaotyczni. Bardzo często w takich chwilach pojawia się problem z koncentracją i skupieniem – co za tym idzie rodzi się w nas poczucie utraty kontroli nad naszym życiem lub uczucie niemocy czy bezradności. W skrajnych przypadkach odczuwamy chęć odwetu lub co gorsze użycia agresji. Niestety tak też często się wydarza i warto to wziąć pod uwagę. Chcę tu bardzo mocno podkreślić jak bardzo istotna w tym wszystkim jest nasza chęć do poznania siebie i swoich reakcji na pojawiające się emocje oraz przeciwdziałania im, jeśli przyczyniamy się do krzywdy drugiego człowieka czy bezbronnego zwierzęcia.

 

  • Możemy również odczuwać smutek, apatie, żal, rozgoryczenie, rozczarowanie, zniechęcenie, ból czy cierpienie, ale też zawstydzenie czy zażenowanie. Gama naszych odczuć może być naprawdę szeroka. Wszystko zależy od sytuacji, zdarzenia, których jesteśmy bezpośrednimi uczestnikami czy też obserwatorami. Warto pamiętać o tym, że poza objawami czysto emocjonalnymi czy poznawczymi ciało także wysyła nam sygnały, które podpowiadają nam, że doświadczamy negatywnych emocji. Do najczęstszych zaliczamy: bóle głowy, migreny, bóle brzucha, brak lub nadmierny apetyt, problem ze snem (gonitwa uciążliwych i męczących myśli), przyspieszone tętno, uczucie napięcia czy spięcia. Pamiętamy, że każdy z nas reaguje inaczej. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ, ale o tym napisze w innym wpisie, bo to jest dość rozległy temat, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

 

LĘKI

Kiedy trudne emocje dochodzą do głosu bardzo często z zakamarków naszego umysłu wychodzą różnego rodzaju lęki, które niestety tylko potęgują negatywne odczucia i irracjonalne zachowania, które zazwyczaj przejawiają się w podejmowanych działaniach lub ich braku. Dobrze mieć tego świadomość i skutecznie temu przeciwdziałać, chociażby poprzez zdobywanie wiedzy na temat tego jak działają emocje. Zrozumienie mechanizmu ich rozkręcania i narastania pozwala nam poradzić sobie z nimi w najlepszy możliwy sposób. Sami doskonale wiemy z własnych doświadczeń jak często żałujemy wypowiedzianych słów czy podjętych pochopnie decyzji pod wpływem rozszalałych emocji, które niestety przesłaniają nam racjonalny obraz rzeczywistości. Tak właśnie działa nasz mózg. Kiedy jesteśmy bardzo rozemocjonowani to rozsądek i analityczne, logiczne myślenie nie jest w stanie się przebić i zrobić stop wtedy, kiedy to jest jeszcze możliwe.

PRAWO DO ODCZUWANIA

Czy to oznacza, że nie mamy prawa do odczuwania trudnych emocji, że powinniśmy je mieć pod stałą kontrolą lub co gorsze nie dopuszczać ich do głosu? Absolutnie nie. Każdy z nas ma prawo je czuć. Życie to nie linia prosta, to sinusoida. Niemożliwe jest, abyśmy wciąć płynęli na fali pozytywnych emocji. Najważniejsze jest to, by wiedzieć co czujemy, by potrafić nazwać swoje emocje i je wyrazić bez jednoczesnego wpędzania się w poczucie winy, że je w ogóle odczuwamy. Tłumienie własnych emocji jest dla nas bardzo niezdrowe i prędzej czy później grozi wybuchem, który może dokonać dużych zniszczeń w naszym zdrowiu psychicznym, w relacjach z bliskimi nam ludźmi, ale także w obszarze życia zawodowego. Emocje wpływają na każdy aspekt naszego życia, dlatego czym szybciej nauczymy się świadomie nimi zarządzać tym dla nas lepiej. Jest mnóstwo sposobów i technik na ich zdrowe rozładowywanie i przeżywanie. Każdy powinien znaleźć swoje, gdyż nie ma jednej złotej recepty dla wszystkich, chociażby z uwagi na to, że każdy z nasz jest inny, każdy z nas ma różne doświadczenia. Nie ma takich samych dwóch życiowych dróg. Osobiście bardzo żałuję, że nie jesteśmy edukowani jako dzieci czy nastolatki w tym temacie. To by pomogło nam wszystkim lepiej w życiu dorosłym radzić sobie z wyzwaniami i przeszkodami. To by nam ułatwiło nawiązywanie wartościowych i zdrowych relacji z innymi ludzkimi. Troska o nas samych i nasze potrzeby byłaby dla nas czymś normalnym i nie kojarzyłaby się z egoizmem, zadufaniem jak to się obecnie niejednokrotnie dzieje. Niestety takie ograniczające przekonania wciąż są bardzo żywe w społeczeństwie i ogólnie panujących toksycznych opiniach w tym temacie.

 

AKADEMIA EMOCJI BEZ TABU

Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione okoliczności i potrzeby postanowiłam powołać do życia projekt #akademiaemocji_beztabu, który będę systematycznie rozwijać. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie specjalistycznej, ale i praktycznej podanej po ludzku wiedzy na temat emocji i inteligencji emocjonalnej, które mają kluczowy wpływ na to, jaką jakością życia się cieszymy. Już dziś serdecznie Cię zapraszam do dołączenia do profili na social mediach #akademiaemocji_beztabu :)))

FACEBOOK

@akademiaemocjibeztabu

INSTAGRAM

@akademiaemocji_beztabu

GRUPA NA FB AKADEMIA EMOCJI BEZ TABU

Uściski Beata 😊

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz prezenty, który specjalnie dla Ciebie przygotowałam!

Wiedza, którą Ci przekazuje będzie miała ogromny wpływ na każdy aspekt i obszar Twojego życia, jeśli tylko rzetelnie się z nią zapoznasz i konsekwentnie wcielisz w życie pomoże Ci w skuteczny i efektywny sposób:

  • Zwiększyć pewność siebie i wiarę we własną sprawczość;
  • Uzyskać więcej wolnego czasu dla siebie i bliskich Ci ludzi;
  • Skutecznie poszerzać zakres kompetencji;
  • Przekuć słabe strony w potencjał do rozwoju;
  • Zmienić ograniczające przekonania na wspierające;
  • Efektywniej działać w każdym obszarze życia;
  • Zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne;

ŻYCIE DAJE CI NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI – WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ I CHCIEĆ

ZMIEŃ JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA – ZACZNIJ OD SIEBIE! – Beata Rybak

POWODZENIA!!!