Kto, a może co za Ciebie podejmuje decyzje? – Beata Rybak – Kreacja Consulting

Kto, a może co za Ciebie podejmuje decyzje?

Czy emocje są jedynym naszym osobistym doradcą w podejmowaniu decyzji? Z doświadczenia i z wiedzy, którą zgłębiłam w temacie podejmowania decyzji, a w szczególności w obszarze tego jak działa mózg w tej kwestii wiem, że nie do końca — choć bezsprzecznie mają bardzo dużo do powiedzenia. Niemniej jednak wyniki prowadzonych od wielu lat badań pokazują wyraźnie, że znaczna większość decyzji zapada w sposób automatyczny, rutynowy i nawykowy, a nie jak chcielibyśmy wierzyć przemyślany i rozsądny. Dlaczego tak się dzieje? Pozwól, że dziś opowiem Ci o dwóch głównych decydentach, którzy częściej niż nam się wydaje przejmują od nas kierownicę w podejmowaniu decyzji w szczególności tych szybkich.

 

KATEGORYZACJA MENTALNA

Pierwszy z nich fachowo nazywamy kategoryzacją mentalną. Ludzie uwielbiają tworzyć kategorie mentalne, czyli ujmując to prościej przypisywać etykietki czemuś, co się w ich życiu wydarzyło lub właśnie wydarza. Ale nie tylko! Etykietujemy także naszych najbliższych, nowo poznane osoby oraz ludzi, z którymi z różnych względów nasze drogi się rozeszły. Wystarczy zastanowić się przez chwilę nad tym jak często używamy w stosunku do innych stwierdzeń typu: on to jest podobny do…, ona to jest taka sama jak…, z niego to nic nie wyrośnie dobrego, bo jest identyczny jak jego…, ona mi przypomina kobietę, którą poznałam rok temu itp. Myślę, że każdy z nas może tu spokojnie dołożyć swoje etykietki, które często bezwiednie stosuje. Może Cię rozczaruję, ale na tym jeszcze nie koniec!

W całym tym procesie myślowym nadajemy również etykietki samym sobie: jestem to niczego, odkąd pamiętam pech mnie prześladuje, nie poradzę sobie, jestem mniej zdolny od innych, jestem… jestem… jestem!!! Dokładnie tak siebie też nie oszczędzamy w tym względzie. To, co w tym przypadku należy sobie uzmysłowić, to że owe etykietki mają wpływ przede wszystkim na nasze poczucie własnej wartości – co za tym idzie na poziom samooceny i samoakceptacji. Warto zatem się zastanowić, jakie stałe etykietki przypisaliśmy sobie i zwrócić szczególną uwagę jak wpływają na to co o sobie myślimy i mówimy oraz jaki obraz samych siebie przedstawiamy na zewnątrz. To bardzo ważne, bo od tego zależą wybory, jakich dokonujemy i decyzje, jakie w konsekwencji tych wyborów podejmujemy – co kolei ma swoje odzwierciedlenie w jakości życia, jakim się cieszymy lub nie cieszymy. Smutne, ale prawdziwe!  Co więcej, rodzaj stosowanych etykiet ma również decydujący wpływ na wartość relacji, jakie tworzymy w tym również tę moim zdaniem najważniejszą – relację ze samą/ samym sobą.

 

ĆWICZENIE 

Zatem zastanów się, jakim Ty zestawem osobistych etykietek (kategorii mentalnych) posługujesz się na co dzień? Czy są dla Ciebie korzystne, czy też nie? Jak wpływają na Twoją samoocenę i opinie o innych ludziach? Jak przekładają się, na Twoje wybory. Pamiętaj o tym, że korzystając z tym samych etykietek  najprawdopodobniej będziesz podejmować podobne jak nie takie same decyzje, będziesz również wydawać zbieżne do siebie osądy rzeczywistości, w której żyjesz. Sama/ sam widzisz, że warto się im przyjrzeć dokładniej, bo być może któraś z nich jest już nieaktualna lub po prostu dla Ciebie niekorzystna. Dobra wiadomość jest taka, że możemy je zmieniać.

 

PRZEDWCZESNE ZOBOWIĄZANIA POZNAWCZE

Wiem brzmi to poważnie, ale w rezultacie każdy z nas na co dzień według nich podejmuje swoje decyzje w szczególności te szybkie i prostsze, które nie wymagają on nas długiego zastanowienia czy dokonania szczegółowej analizy sytuacji lub sprawy, z jaką mamy do czynienia. Czym zatem są przedwczesne zobowiązania poznawcze? Psychologowie nazywają tak nawykowe, sztywne reakcje na myśli, sytuacje i ludzi w tym oczywiście na samych siebie. Są one konsekwencją zbyt mocnego zżycia się z etykietkami, o których pisałam powyżej.

Ich wachlarz obejmuje jednakowo słuszne zakazy, które sobie sami narzucamy, by np. chronić swoje zdrowie czy bliskie nam osoby, ale również bardzo często są one przyczyną zaślepienia w podejmowanych przez nas działaniach czy wydawanych opiniach na temat kogoś, czy czegoś. To o czym warto pamiętać to, że nie wszystko i wszystkich można wrzuć mówiąc kolokwialnie do jednego worka czy ułożyć na tej samej półce lub co gorsze wyrzuć do szuflady z napisem „nie pasuje do niczego”. Bardzo łatwo w taki właśnie sposób możemy pozbyć się możliwości doświadczenia czegoś nowego lub zaproszenia do naszego życia ciekawej i nietuzinkowej osoby.

Mówiąc najprościej prowadzi to do samoograniczania i odbierania sobie cudownego przywileju rozwoju własnego potencjału, który każdy z nas posiada. Niestety bardzo często nie mamy do niego dostępu, bo jest ukryty pod stosem starych etykiet, przekonań podszytych strachem i lękami (często nie naszymi) czy nawet nawyków, które może kiedyś się sprawdzały, ale dziś niekoniecznie. Pozwól jednak, że o tym opowiem Ci więcej w kolejnych artykułach.

CIEKAWOSTKA!

To, co warto jeszcze dodać na koniec tego wpisu, to że kategoryzacja mentalna nie powstała bez przyczyny w naszych umysłach. Jest ona skutkiem ewolucji, której celem jest przede wszystkim ułatwienie nam podejmowanie łatwych i szybkich decyzji. Dzięki temu mózg dba o prawidłowe wydatkowanie czy też rozdzielenie naszej życiowej energii. Niemniej jednak kluczowe w tym wszystkim  jest to jakim schematom myślowym, normom, racjom, zasadom często wpojonym w dzieciństwie czy okresie dorastania dajemy wiarę!

Bardzo dziękuję za Twój bezcenny czas, a jeśli to, co pisze daje Ci wartość to już teraz serdecznie Cię zapraszam na kolejny wpis.

Zachęcam Cię również do dołączenia do moich profili na mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi publikacjami artykułów, filmów i podcastów.

FACEBOOK

@rybak.beata

@akademiaemocjibeztabu

INSTAGRAM

@beatarybak_coaching

@akademiaemocji_beztabu

GRUPA NA FB AKADEMIA EMOCJI BEZ TABU

Uściski Beata 😊

#emocje #inteligencjaemocjonalna #rozwójosobisty #psychologia #motywacja #inspiracja #beatarybakblog #akademiaemocji_beztabu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz prezenty, który specjalnie dla Ciebie przygotowałam!

Wiedza, którą Ci przekazuje będzie miała ogromny wpływ na każdy aspekt i obszar Twojego życia, jeśli tylko rzetelnie się z nią zapoznasz i konsekwentnie wcielisz w życie pomoże Ci w skuteczny i efektywny sposób:

  • Zwiększyć pewność siebie i wiarę we własną sprawczość;
  • Uzyskać więcej wolnego czasu dla siebie i bliskich Ci ludzi;
  • Skutecznie poszerzać zakres kompetencji;
  • Przekuć słabe strony w potencjał do rozwoju;
  • Zmienić ograniczające przekonania na wspierające;
  • Efektywniej działać w każdym obszarze życia;
  • Zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne;

ŻYCIE DAJE CI NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI – WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ I CHCIEĆ

ZMIEŃ JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA – ZACZNIJ OD SIEBIE! – Beata Rybak

POWODZENIA!!!